Inwestycje na Warmii i Mazurach i rozwój gospodarczy regionu to tematy kolejnej dyskusji z cyklu „Rozmowy o ojczyźnie” w Szczytnie. Tym razem gościem spotkania był prezes Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Grzegorz Smoliński.

Najprawdopodobniej w czerwcu Polska stanie się jedną wielką strefą ekonomiczną. Ma to zaowocować znaczącymi zmianami w działaniach inwestycyjnych. Przede wszystkim w obszarze wspierania przedsiębiorców.

Teraz będziemy mieli możliwość wydawania decyzji o wsparciu na 15 lat, czyli de facto pomoc publiczna, którą oferuje państwo w postaci zwolnienia z podatku dochodowego będzie objęta dłuższym terminem – mówi Grzegorz Smoliński, prezes Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Miejsce spotkania nie zostało wybrane przypadkowo. Zdaniem jego organizatorów, Szczytno nie rozwija się tak jak powinno. Brakuje atrakcyjnych ofert pracy. W ciągu ostatnich 10 lat z miasta wyjechało ponad 5 tys. mieszkańców: – Szczytno znajduje się na czwartym miejscu w Polsce pod względem wyludnienia miasta – mówi Henryk Żuchowski, szef struktur powiatowych PiS w Szczytnie.

Choć Warmia i Mazury mają dziedziny, w których produkcja rozwija się na światowym poziomie. W przemyśle meblarskim np. zajmujemy czwarte miejsce na świecie, z aspiracją do trzeciego, a nawet drugiego. W osiągnięciu tego celu może pomóc rozwój szkolnictwa branżowego.