W tym roku po raz pierwszy wnioski o dopłaty bezpośrednie należy składać wyłącznie przez internet. Dla wielu rolników to rewolucja, dlatego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, żeby z wypełnieniem e-wniosku nie zwlekać.

Nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie jest już na półmetku. Z danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wynika, że dotąd w całym kraju wpłynęło ich 187 tys.. Najwięcej z województw: mazowieckiego, lubelskiego i małopolskiego.

W tym roku wnioski przyjmowane są od 15 marca do 15 maja tylko i wyłącznie przez internet za pomocą aplikacji eWniosekPlus: – Generalnym problemem jest brak dostępu niektórych rolników do komputera, do sieci. Stworzyliśmy stanowiska w każdym biurze powiatowym – mówi Leszek Potorski, dyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Olsztynie.

Osoby, które nie potrafią wypełnić elektronicznego dokumentu, mogą też skorzystać z pomocy ekspertów z Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Na Warmii i Mazurach jest około 43 tys. rolników. Wnioski złożyło ponad 30 proc. z nich. Do końca tegorocznego naboru został niecały miesiąc, dlatego agencja apeluje, by nie czekać z przesłaniem deklaracji do ostatniego dnia.

Rolnicy, którzy złożą wnioski po 15 maja, ale nie później niż do 11 czerwca, będą mieli obniżone należne im płatności o 1 proc. za każdy dzień roboczy opóźnienia. Pomoc w wypełnieniu wniosku będzie można uzyskać podczas targów ogrodniczych, które zaplanowano w weekend w Olsztynie.