Poniedziałek 16 kwietnia jest ostatnim dniem rekrutacji na urzędników wyborczych. Zgłoszenia kandydatów można wysyłać do delegatur Krajowego Biura Wyborczego w Olsztynie i w Elblągu.

Żeby móc się ubiegać o stanowisko należy spełnić konkretne wymogi – posiadać wyższe wykształcenie i być pracownikiem samorządu bądź administracji państwowej. Niechęć do pełnienia funkcji urzędnika wyborczego może wynikać z nie do końca jasnych przepisów, które określają obowiązki osoby pełniącej nową funkcję.

Taki urzędnik będzie zajmował się obsługą obwodowej komisji wyborczej, organizował dla niej szkolenia, dostarczał karty do głosowania, weryfikował czy na przykład lokal spełnia wszystkie warunki — mówi Piotr Sarnacki, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Olsztynie.

Urzędnik za swoją prace będzie otrzymywać wynagrodzenie w wysokości 4,5 tysiąca złotych brutto miesięcznie. Nowe przepisy wprowadzają też obostrzenia. Urzędnik wyborczy nie może być urzędnikiem w gminie, w której mieszka i w której pracuje. Praca wiąże się więc z dojazdami i brakiem zwrotu kosztów.

PKW trzy razy przedłużyła termin zakończenia rekrutacji na urzędnika wyborczego. Powodem jest brak chętnych.