Mija 8 lat od katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem. Wśród ofiar były osoby związane z Warmią i Mazurami: Aleksander Szczygło, Grażyna Gęsicka, bp Tadeusz Płoski oraz Maciej Płażyński.

Aleksander Szczygło, poseł Prawa i Sprawiedliwości i były minister obrony narodowej, szef kancelarii prezydenta oraz biura bezpieczeństwa narodowego. Urodził się w Jezioranach jako jedno z sześciorga dzieci Stanisława i Stefanii Szczygłów. Jego rodzinny dom znajduje się w Czerwonce pod Biskupcem. Szkołę podstawową skończył w Węgoju, a technikum kolejowe w Olsztynie.

Na uroczystości katyńskie leciała też Grażyna Gęsicka, posłanka i przewodnicząca klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości oraz była minister rozwoju regionalnego. Dzieciństwo spędziła w Rynie, z kolei w Giżycku skończyła szkołę średnią. Dalsze losy związała m.in. z Warszawą, gdzie studiowała. Po jej śmierci Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce utworzyła specjalny Fundusz Stypendialny Grażyny Gęsickiej wspierający dzieci z małych miejscowości.

W katastrofie zginął także pochodzący z okolic Lidzbarka Warmińskiego biskup polowy Tadeusz Płoski. Ukończył Seminarium Duchowne Hosianum w Olsztynie i tutaj też przyjął święcenia kapłańskie. Był m.in. wykładowcą w Wydziale Prawa i Administracji UWM w Olsztynie. Swoje życie związał z wojskiem. Przez 18 lat pełnił posługę w ordynariacie polowym. W 2004 roku papież Jan Paweł II mianował go biskupem polowym Wojska Polskiego. Pośmiertnie awansowany do stopnia generała broni.

Maciej Płażyński to były marszałek sejmu, jeden ze współzałożycieli Platformy Obywatelskiej i prezes stowarzyszenia Wspólnota Polska. Także był związany z regionem. Urodził się w Młynarach. Liceum ogólnokształcące ukończył w Pasłęku. Dorosłe życie związał z trójmiastem. Tam studiował i stawiał pierwsze kroki w polityce. Ostatnie lata poświęcił na działalność w stowarzyszeniu Wspólnota Polska. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.