Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie zaprasza na występ amerykańskiego zespołu Ballet Magnificat, który przedstawi spektakl baletowy „Bezpieczna kryjówka”. Wydarzenie odbędzie się w niedzielę, 15 kwietnia o godzinie 18:00.

Fabuła spektaklu oparta jest na prawdziwej historii holenderki Corrie ten Boom i jej rodziny, która podczas okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej mieście Haarlem ukrywała w swoim domu prześladowanych Żydów. W ten sposób rodzinie ten Boom udało się uratować przed hitlerowską zagładą wielu z nich. W lutym 1944 roku ktoś doniósł nazistowskiej policji o działalności rodziny ten Boom. Została ona wraz z ukrywanymi Żydami aresztowana i wywieziona do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück. Z aresztowanych obóz cudem przeżywa tylko Corrie ten Boom. Kilka lat po wojnie Coorie spotyka dozorczynię z obozu zagłady, odpowiedzialną za śmierć jej ukochanej siostry.

W spektaklu „Bezpieczna kryjówka” za pomocą środków wyrazu charakterystycznych dla klasycznego baletu, tancerze Balletu Magnificat oddają dramat, ból, radość i nadzieję, przedstawiając niebywałą historię przebaczenia, zwycięstwa i wolności. Artyści zatańczą m.in. do nagrodzonej Oskarem muzyki Johna Williamsa z filmu „Lista Schindlera” czy nominowanej do Oskara muzyki Ennio Morricone z filmu „Misja” oraz do utworów przetłumaczonych na język polski zaśpiewanych m.in. przez Beatę Bednarz i Agnieszkę Musiał. Choreografia i adaptacja spektaklu: Jiri Sebastian Voborsky

Ballet Magnificat to założony w 1986 roku amerykański zespół baletowy z Jackson, w stanie Missisipi. Zespół łączy formę baletu tradycyjnego z nowoczesnym, mieszając ze sobą również elementy tańca żydowskiego, celtyckiego i jave, tworząc niezwykłą mozaikę tańca na najwyższym poziomie. Spektakle zespołu łączą wirtuozerię tańca z głębokim, poruszającym moralnym przesłaniem, co stanowi o wyjątkowości zespołu. Ballet Magnificat występuje na całym świecie, docierając ze swoimi spektaklami do wielotysięcznych publiczności w ponad 40 krajach.