Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie zaprasza na kolejny Koncert Symfoniczny, którego gwiazdami będą znakomity bułgarski dyrygent Grigor Palikarov oraz laureat kilkunastu międzynarodowych konkursów skrzypcowych, Dima Tkachenko. Koncert odbędzie się w piątek, 13 kwietnia o godzinie 19:00.

W programie koncertu pojawią się kompozycje Ludwiga van Beethovena: rozpoczynająca koncert Uwertura do opery „Fidelio” op.72, czy Koncert skrzypcowy D-dur op.61. Po przerwie filharmonicy pod batutą Grigora Palikarova zaprezentują Symfonię nr 41 C-dur „Jowiszowa” Wolfganga Amadeusa Mozarta.

Skrzypek Dima Tkachenko koncertował w znamienitych salach koncertowych Europy, Azji i Ameryki, m.in. w brytyjskich London’s Wigmore Hall, Barbican Centre, Cadogan Hall, Concertgebouw w Amsterdamie, Toronto’s Roy Tomson Hall czy w Filharmonii w Kolonii. W ostatnim czasie skrzypek wystąpił z recitalami w Wielkiej Brytanii, Francji, we Włoszech, w Polsce, na Litwie oraz w Japonii i Singapurze.

Z kolei dyrygent koncertu, Grigor Palikarov, jest wszechstronnie wykształconym artystą. W Narodowej Akademii Muzycznej w Sofii ukończył studia w aż czterech specjalnościach magisterskich: dyrygentury symfonicznej, kompozycji, fortepianu i dyrygentury chóralnej. Artysta jest zaliczany do ścisłego grona czołowych współczesnych dyrygentów bułgarskich. Równolegle z działalnością dyrygencką Grigor Palikarov zajmuje się kompozycją oraz będąc laureatem konkursów fortepianowych, koncertuje również jako pianista.