„Zdrowie dla wszystkich” to hasło tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia. Ponieważ przypada właśnie dziś (7 kwietnia), to w Olsztynie i w Dywitach odbyły się akcje darmowych badań i konsultacji medycznych. Obie cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród pacjentów.

Biała sobota to okazja, żeby za darmo przebadać się i skonsultować ze specjalistą, do którego normalnie trzeba czekać kilka miesięcy. W przychodni w Dywitach na pacjentów czekali dziś lekarze specjaliści - bez kolejek i bez skierowania.

Czterdzieści kobiet wykonało badanie USG piersi, czterdziestu pacjentów skorzystało też z wizyty u dermatologa i urologa. W sumie podczas białej soboty w Dywitach przebadało się prawie 200 osób. Akcja zorganizowana była z okazji Światowego Dnia Zdrowia.

Eksperci oceniają, że wciąż wiele osób ma duże trudności z dostępem do opieki medycznej. Szacuje się, że co najmniej połowa ludzi na świecie nie jest w stanie uzyskać niezbędnych usług zdrowotnych. Dlatego pacjenci chętnie korzystają z bezpłatnych badań, na które nie trzeba czekać.

Badania profilaktyczne w Olsztynie zorganizowali też studenci medycyny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, którzy przeprowadzali badanie EKG, spirometrii, ciśnienia, glikemii, ostrości wzroku czy pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu. W specjalnym busie można też było sprawdzić stan kości pod kątem osteoporozy.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia ponad 800 milionów osób wydaje co najmniej 10 procent domowych budżetów na wydatki zdrowotne dla siebie, chorego dziecka lub innego członka rodziny.