W Sądzie Rejonowym w Olsztynie rozpoczęła się sprawa wilka, który w okrutny sposób skrzywdził Babcię i Czerwonego Kapturka. Sędziowie zmierzyli się także ze sprawą bójki wśród szkolnej młodzieży. Wszystko z udziałem uczniów, którzy przejęli obowiązki zawodowych sędziów, prokuratorów i prawników. Ma to związek z olsztyńskim Dniem Edukacji Prawniczej.

Młodzież na jeden dzień zamieniła szkolne ławy na ławy sądowe. Zamiast z podręczników, uczniowie korzystali z akt procesowych i kodeksu karnego. Młodzi ludzie w praktyczny sposób poznali zasady działania polskich sądów. Na własne oczy przekonali się jak wymierzana jest sprawiedliwość i jak rozstrzygane są konflikty.

Dzieci od najmłodszych lat uczestniczą w życiu społecznym i także one mają różnego rodzaju spory i konflikty. Im wcześniej uzmysłowimy dzieciom, gdzie mogą szukać pomocy, ewentualnie, jakie są ich prawa i obowiązki, tym łatwiej będzie im w dorosłym życiu – mówi Olgierd Dąbrowski-Żegalski, wiceprezes Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Młodsi decydowali o losach wilka, który zaatakował babcię i czerwonego kapturka. Starsi wzięli udział w procesie o pobicie. Podzielili między sobą rolę i wzięli odpowiedzialność za własne decyzje. Praktyczne lekcje były również okazją do spotkania zawodowych sędziów, którzy cierpliwie odpowiadali na pytania najmłodszych.

Młodzież pytała m.in. o sytuacje rodzinne, rozwody, podział majątku czy konsekwencje tego, gdy sami złamią prawo. Dni Edukacji Prawniczej organizowane przez Oddział Terenowy Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia” w Olsztynie potrwają do 16 marca.