Ruszała modernizacja linii kolejowej Ełk - Szczytno. Trasę zamknięto, a pasażerowie przesiedli się do autobusów. To największa od lat inwestycja w kolej na Mazurach. Dzięki niej mieszkańcy łatwiej dojadą do lotniska w Szymanach. Pozwoli to skrócić czas przejazdu pociągów również do stolicy regionu. Zyskać mają też lokalna gospodarka i wojsko. To nie koniec inwestycji komunikacyjnych. Będzie modernizowana droga krajowa nr 65 Gołdap - Ełk. Rusza też długo oczekiwana budowa drogi ekspresowej Via Baltica.

Ruszyła największa inwestycja PKP na Mazurach od czasów budowy szlaków kolejkowych. To wymiana torów na linii 219 Ełk- Szczytno. Remont obejmie ponad stukilometrową trasę: – Jest to inwestycja rzędu 290 mln złotych. Zostaną wyremontowane przystanki osobowe, które będą dostosowane dla osób niepełnosprawnych – mówi Krzysztof Wałdowski, dyrektor zakładu linii kolejowych w Olsztynie.

Znaczenie zaniedbywanej przez lata trasy wzrosło, kiedy uruchomiono lotnisko w Szymanach, a w pobliskim Bemowie Piskim ulokowała się Batalionowa Grupa Bojowa NATO. To również ważna trasa dla ruchu towarowego, ale i transportu młodzieży z całego regionu, która pociągami dojeżdża do szkół.

Jej stan się pogarszał, cały czas zmniejszano prędkość na tym odcinku. Wreszcie zapadła decyzja o likwidacji tego połączenia. My, jako rząd Prawa i Sprawiedliwości, przywracamy normalność – mówi Wojciech Kossakowski, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Harmonogram zakłada wyjątkowo szybkie tempo prac. Szlak Pisz - Ełk ma zostać oddany do użytku we wrześniu tego roku, a drugi etap Pis z- Szczytno ma być gotowy już latem przyszłego roku: – To jest bardzo dobra wiadomość. W ten sposób pokazujemy, że my walczymy z wykluczeniem komunikacyjnym naszych mieszkańców – mówi Jerzy Małecki, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Większy ruch na torach to bezpieczniejsze drogi. Obwodnica Olecka to jedno z najniebezpieczniejszych miejsc w regionie. Przed południem doszło tam do wypadku, w wyniku którego trzy osoby trafiły do szpitala.

Skrzyżowanie drogi krajowej nr 65 z trasą wojewódzką nr 655 będzie przebudowane. To ważne, bo trasa Gołdap - Ełk zyska na znaczeniu, dzięki modernizacji drogi krajowej nr 65. To tylko niewielka część inwestycji w rozwój sieci komunikacyjnej na Mazurach. Ta najważniejsza to droga ekspresowa Via Baltica. Zakończyły się przetargi na projekty i budowę wszystkich odcinków drogi i niedługo ruszą prace w terenie.