Ponad tysiąc sołtysów zostało zaproszonych do Przysuchy gdzie odbyły się obchody Ogólnopolskiego Dnia Sołtysa. To pierwsze tak duże wydarzenie z tej okazji. Premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę na ważną rolę jaką pełnią lokalni liderzy. Tym najbardziej aktywnym wręczył wyróżnienia. Wśród nich nie zabrakło sołtysów z naszego regionu.

Pełnienie tej funkcji zdaniem szefa rządu tu duże wyzwanie, bo sołtys jako przedstawiciel samorządu terytorialnego, wykonuje postanowienia rady gminy. Realizuje jej uchwały, uczestniczy w jej posiedzeniach i sam organizuje zebrania z mieszkańcami. W ostatnich latach sołtysi stali się też liderami lokalnych społeczności. Ich zadaniem nie jest już nie tylko dbałość o sołectwo, ale także integracja mieszkańców. A to właśnie oni wybierają sołtysów.

W Przysusze w województwie mazowieckim Premier Morawiecki wręczył wyróżnienia „Zasłużony dla rolnictwa”. Wśród 60 nagrodzonych znaleźli się sołtysi z Warmii i Mazur. W Ogólnopolskich obchodach Dnia Sołtysa wzięło udział ponad tysiąc sołtysów z całego kraju.