Ministerstwo Edukacji Narodowej szuka sposobu na promocję tzw. zawodówek. Swoją atrakcyjność pokazują też same szkoły branżowe. 22 zawodników z warmińsko-mazurskich szkół wzięło udział w trzecim wojewódzkim konkursie Energetyk.

Zespół Szkół Mechaniczno-Energetycznych w Olsztynie po raz trzeci za pośrednictwem wojewódzkiego konkursu promuje szkolnictwo zawodowe i swoje kierunki: elektrykę i elektromechanikę. Zainteresowanie szkołą branżową powoli rośnie. W tym roku szkolnym, w tej placówce uczy się kilkunastu uczniów więcej niż w ubiegłym. Wciąż jednak zapełnionych jest tylko około 70 procent miejsc.

Według barometru zawodów, który przygotowuje Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie, pracodawcy na Warmii i Mazurach w tym roku będą mieć problem ze znalezieniem pracowników aż w 25 zawodach. Dla porównania dwa lata temu deficytowych zawodów było dwanaście.

Zapotrzebowanie na pracowników zgłaszają w tym roku pracodawcy w branżach transportowej, produkcyjnej, gastronomicznej, usługowej i budowlanej. W tej ostatniej głównie w powiatach nidzickim, działdowskim i olsztyńskim. Dlatego resort edukacji zachęca przedsiębiorców, by współtworzyli podstawę programową oraz współfinansowali szkolnictwo zawodowe, między innymi przez obejmowanie szkół patronatem.