W rozbitych reflektorach samochodowych, uszkodzonych elementach desek rozdzielczych czy zużytych tonerach drukarek. W tych przedmiotach ukryto paczki z tytoniem, z którego miały powstać papierosy. Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali nielegalny towar w magazynach firm kurierskich.

Stałe uszczelnianie granic i rosnące ceny papierosów w Rosji powodują, że podejmowane są próby nielegalnej produkcji wyrobów tytoniowych wewnątrz kraju i z użyciem rodzimego tytoniu. Proceder występuje w różnej skali - czasem są to profesjonalne fabryki tworzone przez grupy przestępcze, czasem papierosy wytwarzane są w domach na własny użytek. By jednak powstał produkt finalny niezbędny jest surowiec.

Obecne przepisy nakazują rejestrację przewozu tytoniu, dlatego pojawiają się nowe sposoby na jego nielegalne przekazywanie. Jednym z nich jest wysyłanie suszu w paczkach pocztowych i kurierskich.

Tylko w tym tygodniu funkcjonariusze celno-skarbowi z Olsztyna po kontroli w magazynach firm kurierskich zatrzymali ponad 20 kg tytoniu. Nadawcy tych paczek wykazali się spora pomysłowością, by ukryć w przesyłce tytoń. Jako towar maskujący użyto np. rozbitych reflektorów samochodowych, uszkodzonych elementów desek rozdzielczych, zużytych tonerów do drukarek.

W 2017 roku warmińsko-mazurscy celnicy zatrzymali ponad 300 kg tytoniu przesyłanego w paczkach czy sprzedawanego na bazarach. Natomiast funkcjonariusze grup mobilnych wykryli kilka dużych magazynów i miejscach produkcji nielegalnych papierosów zatrzymując łącznie prawie 137 tys. kg tytoniu.