Ruszył nabór do szkół i przedszkoli miejskich w Olsztynie. Od dziś (5 marca) rodzice mogą składać wnioski o przyjęcie dziecka do placówek publicznych. Zarówno do szkół i przedszkoli rekrutacja ma odbywać się drogą elektroniczną, w dwóch etapach, a rodzice zainteresowani naborem powinni trzymać się terminów.

Na tegoroczny nabór do szkół w Olsztynie szczególnie czekają rodzice dzieci mieszkających na Jarotach. Chodzi o kumulacje dzieci i roczników, na Jarotach związaną nie tylko z tym, że jest to młode osiedle, na którym po prostu mieszka sporo dzieci.

Jest to problem związany z nałożeniem dwóch reform. Pierwszej reformy, która polegała na wycofaniu tej reformy i zostawienie VII klas, a w przyszłym roku VIII – mówi Marek Wąsik, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 34 w Olsztynie.

Problem widać już w liczbie samych klas. W Szkole Podstawowej nr 34 jest ich np. 35. Po włączeniu klas VIII będzie ich 47, a po połączeniu ze szkołą 32 - 58. Tegoroczny nabór będzie miał na celu rozlokowanie wszystkich dzieci w placówkach. Podstawowe kryterium to miejsce zamieszkania.

Aby zapisać dziecko do olsztyńskiej szkoły, trzeba być mieszkańcem Olsztyna. W pierwszym etapie będą zapisywali dziecko według rejonu, natomiast w drugim etapie tam, gdzie będą wolne miejsca – mówi Patryk Pulikowski, Urząd Miasta Olsztyna.

Oznacza to, że do 23 marca rodzice mają czas na złożenie wniosku o przyjęcie dziecka do szkoły, zgodnie z miejscem zamieszkania. 4 kwietnia dyrektorzy poinformują o wolnych miejscach w swoich palcówkach. Wtedy rodzice będą mieli dokładnie 3 dni, między 14 a 16 maja, na złożenie podania do szkoły. W tym etapie kryterium obwodu nie będzie obowiązywać. W dwóch etapach przebiegać będzie także rekrutacja do miejskich przedszkoli.

Rodzice mogą wybrać trzy placówki, natomiast składają jeden pisemny wniosek do tzw. przedszkola pierwszego wyboru – dodaje Patryk Pulikowski.

Ratusz ma obowiązek zapewnić miejsce w miejskim przedszkolu wszystkim dzieciom. W praktyce oznacza to tyle, że rodzic wybiera trzy placówki, w kolejności - według preferencji. System weryfikuje zgłoszenie i przyporządkowuje dziecko do któregoś z wybranych przedszkoli. Rodzice mają do dyspozycji placówki miejskie i niepubliczne, w których stworzono oddziały funkcjonujące na zasadach przedszkoli publicznych.

Rodzice mają czas do 16 marca na złożenie wniosku o przyjęcie dziecka do przedszkola. Lista dzieci zakwalifikowanych ogłoszona zostanie 6 kwietnia. Jeśli okaże się, że nie wszystkie dzieci znajdą swoje przedszkole, miasto rozpisze konkurs na dodatkowe miejsca w przedszkolach niepublicznych. Na razie Olsztyn ma niecałe 3,5 tys. miejsc w przedszkolach publicznych.