O czym powiedziałyby budynki, gdyby mogły mówić? Co przez lata może dziać się w czterech ścianach domów? Próba odpowiedzi na te pytania stała się kanwą debiutanckiej powieści znawcy kultury i tradycji warmińskiej Edwarda Cyfusa.

Edward Cyfus to popularyzator gwary i kultury warmińskiej, autor felietonów i gawęd, pisanych właśnie gwarą. Jest współautorem „Elementarza gwary warmińskiej”. Spod jego pióra wyszło już kilka książek, teraz jednak po raz pierwszy zdecydował się na powieść.

To „Kele wsi chałupa”. Głównym bohaterem jest stary, warmiński, wiejski dom. Tytułowa chałupa jest niemym świadkiem losów ludzi, którzy ją zbudowali, żyli w niej i umierali. Treść książki stanowi wędrówka przez dzieje warmińskiej rodziny o polskich korzeniach, od czasów Bismarcka do współczesności.

Literacka fikcja przeplata się w książce z wydarzeniami historycznymi. Zresztą tytułowa chałupa istnieje naprawdę, a Edward Cyfus zobaczył ją po raz pierwszy 11 lat temu. Książka w najbliższych dniach ukaże się w warmińsko-mazurskich księgarniach. Z kolei 20 marca w olsztyńskim starym ratuszu odbędzie się spotkanie z autorem i promocja książki.