Rośnie liczba zachorowań dzieci na nowotwory na Warmii i Mazurach. Jeszcze dwa lata temu lekarze zdiagnozowali 30 nowotworów u najmłodszych pacjentów. W ubiegłym roku było to już ponad 50 takich przypadków. Specjaliści przypominają i podkreślają, że najważniejsza jest obserwacja swoich dzieci, a co za tym idzie profilaktyka. Ma to ułatwić akcja bezpłatnych badań „Przegląd Malucha”, która ruszyła w szpitalu dziecięcym w Olsztynie.

Białaczka, guz mózgu i chłoniaki to najczęściej diagnozowane przez lekarzy nowotwory u najmłodszych. W ubiegłym roku na Warmii i Mazurach o tym, że ich dziecko ma raka dowiedzieli się rodzice pięćdziesięciorga trojga maluchów. Lekarze podkreślają, że warto znaleźć chwilę, aby dokładniej przyjrzeć się swojemu dziecku, bo chwila ta może uratować mu życie. W przypadku białaczki wśród objawów mogą znaleźć się między innymi powracające infekcje czy ciągłe zmęczenie.

Na nowotwory najczęściej chorują dzieci w wieku przedszkolnym od 2-6 lat. Dlatego tak istotna jest profilaktyka. Pomóc ma akcja „Przegląd malucha”. W dwie najbliższe soboty w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie za darmo będzie można wykonać dziecku niezbędne badania. Organizatorami akcji są szpital dziecięcy oraz Fundacja Przyszłość dla Dzieci.

Objawy nie zawsze są oczywiste. W przypadku guza głowy podejrzenie powinny wzbudzić bóle głowy, często połączone z nudnościami, zaburzenia chodu czy równowagi. W początkowym stadium niezauważalne gołym okiem są na przykład guzy w brzuchu.

Im szybciej lekarze zdiagnozują chorobę tym lepiej. Można wtedy uniknąć agresywnej chemioterapii. Akcja „Przegląd Malucha” zaplanowana jest na 3 i 10 marca. Na pierwszy z terminów nie ma już miejsc. Wciąż można jednak telefonicznie rejestrować się na następną „białą sobotę”. Więcej informacji na stronie Przyszłość dla dzieci .

Gdy jakieś objawy wzbudzą niepokój rodzica skierowanie na badania może wypisać lekarz rodzinny.