Elbląska Prokuratura Okręgowa najskuteczniejsza w ściganiu sprawców w Okręgu Rejonu Gdańskiego. W ubiegłym roku do rozpoznania miała ponad 12 tys. spraw, z czego tylko 740 zostało umorzonych z powodu niewykrycia sprawców przestępstwa. Znacznie większą liczbę, bo ponad 4 tys., stanowią sprawy zakończone sukcesem, czyli postawieniem aktu oskarżenia. Najczęściej zajmują się sprawami karnymi.

62-letni Andrzej S. przed sądem odpowiada za próbę wręczenia łapówki stróżowi prawa. Mężczyzna za przejście na czerwonym świetle został ukarany stuzłotowym mandatem. Jak tłumaczył, chciał od razu uregulować należność i wręczył policjantowi banknot 10 euro. Funkcjonariusze sprawę skierowali do sądu.

Próba wręczenia korzyści majątkowej jest złamaniem prawa i policjant w takim przypadku zareaguje w taki sposób, jak powinien zareagować, czyli taką osobę zatrzyma – mówi kom. Krzysztof Nowacki, Komenda Miejska Policji w Elblągu.

Próba wręczenia łapówki funkcjonariuszowi to rzadkość, dlatego elbląska prokuratura okręgowa w roku prowadzi kilka tego typu spraw: – Zdarza się, że prokuratury rejonowe czy okręgowe sprawy o tzw. przyjęcie korzyści majątkowych czy wręczenie. Różnie to się kończy, czasem sporządzeniem aktu oskarżenia – mówi Jan Hrybek, naczelnik Wydziału Śledczego Prokuratury Okręgowej w Elblągu.

W sprawach przekupstwa często do przedstawienia aktu oskarżenia brakuje konkretnych dowodów. Prokuratura Okręgowa w Elblągu przedstawiła raport z działalności za ubiegły rok. Wynika z niego, że elbląscy śledczy mają ponad 50 proc. skuteczność ścigania, co daje im najwyższą pozycję w okręgu gdańskim.

Prokuratury okręgu elbląskiego skierowały do sądów łącznie 3724 akty oskarżenia przeciwko 4851 osobom – mówi Leszek Gabriel, prokurator okręgowy prokuratury Okręgowej w Elblągu.

Co roku prokuratorzy z okręgu elbląskiego mają coraz więcej pracy. W ubiegłym roku prowadzili ponad 12 tys. spraw. Ten rok zaczęli od wyjaśnienia przyczyn wypadku, do którego doszło w ubiegłym tygodniu koło Braniewa. Auto, którym podróżowało pięć osób, po uderzeniu w drzewo stanęło w płomieniach. Nikt nie przeżył: – Ujawnione zwłoki pięciu osób nadal identyfikacji podlegają. Dziś została przeprowadzona sekcja zwłok tych osób – mówi Iwona Piotrowska, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Elblągu.

Sekcja pozwoli ustalić tożsamość ofiar. Najprawdopodobniej przyczyną tragicznego wypadku była nadmierna prędkość.