Jeden głos, którego dotychczas brakowało, zadecydował o tym, że były już starosta kętrzyński Ryszard Niedziólka został odwołany z funkcji. Przesadził o tym popierający go dotychczas Jarosław Pieniak, który w ostatniej chwili zmienił obóz. Opłacało się, bo to właśnie on został nowym starostą.

Niedziółka został odwołany z funkcji w poniedziałek, 26 lutego podczas sesji Rady Powiatu. Była to 4 próba zdetronizowania starosty przez większościową radę. Do tej pory, brakowało jednego głosu. Zdaniem byłego już starosty, do jego odwołania doszło po decyzji jednego z radnych, który wyłamał się z koalicji stojącej dotychczas murem za starostą i to w chwili, gdy Ryszard Niedziółka najmniej się tego spodziewał.

Nie miałbym nic do tego, gdyby on przyszedł i powiedział: „słuchaj Ryszard, nie pasuje mi, rozchodzimy się”, a on mówi: „popieramy”, a potem przychodzi i głosuje przeciw – mówi Ryszard Niedziółka, odwołany starosta powiatu kętrzyńskiego.

Rzeczony „on”, to radny Jarosław Pieniak. Radny do wczoraj, bo dziś to już nowy starosta kętrzyński, którego rada wybrała chwilę po odwołaniu Ryszarda Niedziółki. „Uchylając rąbka tajemnicy, spodziewałem się” - mówi świeżo upieczony starosta i zapewnia, że zmiana frontu w sprawie poprzedniego włodarza wcale nie była taka nagła: – Wcześniej były już pouzgadniane pewne sprawy i już wiedzieliśmy, kto zostanie starostą, kto wicestarostą, wiec nie była to dla mnie niespodzianka.

Mam mało żalu do pana Pieniaka. On taki jest. Większym problemem jest to, co się tutaj w Kętrzynie od wielu lat dzieje – mówi Ryszard Niedziółka. Były już starosta uważa, że jego odwołanie to przede wszystkim element lokalnej politycznej gry, która - jego zdaniem - nie służy rozwojowi powiatu.

Co innego twierdzi nowy starosta, który zmiany w zarządzie motywował tak: – Żeby właśnie przywrócić tą normalność w powiecie. Żeby większość rady miała wpływ, skończyły się te wojenki, nieporozumienia.

Nowy włodarz ma już pomysł na przyszłość powiatu: – Najważniejsze problemy to m.in. szpital powiatowy i tutaj konieczna jest kontynuacja naprawy i polepszenia sytuacji placówki. A także to, co realizuje powiat w tej kadencji, czyli remonty i bieżąca naprawa dróg.

Ryszard Niedziółka starostą był od 2014 roku.