Młodzież z Warmii przygotowuje się do rzymskiego synodu biskupów na temat sytuacji młodych we współczesnym świecie. Nastolatkowie sami chcą wytyczać sobie zadania. Wspólnie z duchownymi spotykają się na sesjach warmińskiego Synodu Młodych, by określić jaką rolę Kościół może odgrywać w ich dorosłym życiu.

To trzecia sesja Warmińskiego Synodu Młodych. Młodzież spotkała się między innymi z abp Józefem Górzyńskim. Metropolita warmiński podkreślał, że we wspólnocie, jaką jest Kościół wszyscy mają zadania. Nikt jednak nie wskazuje młodzieży konkretnych zadań. Licealiści i studenci sami decydują jak ma wyglądać ich udział w życiu diecezji. Wielu podkreśla, że najważniejsze to dawać świadectwo wiary.

Przykładem udanych realizacji młodzieży może być przygotowanie i udział młodych w Orszaku Trzech Króli między innymi na ulicach stolicy regionu. Wydarzeniem na znacznie większą skalę był udział w przygotowaniach Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Księża zdecydowali się na spotkania z młodzieżą Diecezji Warmińskiej, by to głos młodych stał się inspiracją w planowaniu ich dalszej pracy duszpasterskiej.

15. Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów pod hasłem „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania” w Rzymie rozpocznie się w październiku.