„Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” - te słowa słychać dziś (14.02) we wszystkich kościołach katolickich. Rozpoczął się Wielki Post, którego pierwszym dniem jest Środa Popielcowa. Kapłani posypują głowy wiernych popiołem, by tym samym uświadomić im jak kruche jest życie.

Środa Popielcowa to dzień, który rozpoczyna czas oczekiwania na zmartwychwstanie Jezusa. Wielki Post poprzedzający Wielkanoc to także czas, kiedy wierni mogą odbudować relację z Bogiem. To również okazja do tego, by zastanowić się nad swoim życiem. Wielki Post trwa 40 dni. Liczy się go bez niedziel, co jednak nie zwalnia nas od jego przestrzegania. Kończy się w Wielkanoc, która w tym roku przypada 1 kwietnia. Jak wierni powinni przeżyć Wielki Post i przygotować się na zmartwychwstanie Jezusa? Kapłani zachęcają nie tylko do wstrzemięźliwości od potraw mięsnych i alkoholu, ale także do udziału w Drodze Krzyżowej oraz do skorzystania z sakramentu spowiedzi. Inne wskazówki płyną z samej Ewangelii: „kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy […] Ty zaś kiedy pościsz, namaść swoją głowę i umyj twarz, aby nie ludziom pokazać, że pościsz, ale Ojcu twemu, który jest w ukryciu”. – Papież Franciszek w swoim orędziu na Wielki Post przypomniał treści wielkopostne. Przywołał najważniejsze przesłanie, najbardziej sztandarowe, do którego dziś się odnosimy, tzn. wezwanie do postu, modlitwy i jałmużny – mówi abp Józef Górzyński, metropolita warmiński.

Symbolicznym początkiem okresu poprzedzającego Wielkanoc, jest moment posypania głów wiernych popiłem. Pochodzi on ze spalonych palm używanych podczas Niedzieli Palmowej.

Podczas tegorocznego Wielkiego Postu, duszpasterze Archidiecezji Warmińskiej zachęcać będą wiernych także do tego, by przygotować się na Dzień Pokutny w Gietrzwałdzie, który odbędzie się 30 czerwca pod hasłem „Od wolności wewnętrznej do wolności zewnętrznej”. Szczegóły i formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie www.archwarmia.pl.