Pacjenci cierpiący na stopę cukrzycową nie muszą już szukać pomocy poza granicami naszego województwa. Przy szpitalu wojewódzkim w Olsztynie otwarto pierwszy na Warmii i Mazurach gabinet leczenia zespołu stopy cukrzycowej. Do tej pory pacjenci zmagający się z tym problemem musieli jeździć do Gdańska, Białegostoku i Warszawy.

Tomasz Sawczuk z cukrzycą żyje już prawie 20 lat: – Początki choroby sięgają 2000 roku, przed samą matura. Później wykryto u mnie cukrzycę. Pierwsze wrażenie to szok, życie wywraca się do góry nogami.

Przypadłość wymaga wprowadzenia radykalnych zmian, podporządkowania rytmu dnia chorobie. Prawidłowo prowadzona cukrzyca, kontrolowanie poziomu glikemii, to jedyny sposób na unikniecie powikłań cukrzycowych, bądź odsunięcie ich w czasie. Te, których najbardziej obawiają się chorzy to utrata wzroku i zespół stopy cukrzycowej. Mniejsze czucie w stopach to jeden z pierwszych sygnałów, które mogą oznaczać problemy, ale żadnego z objawów nie można lekceważyć.

Teraz pacjenci potrzebujący pomocy nie będą musieli już jeździć do Warszawy, Białegostoku czy Gdańska. Szpital wojewódzki w Olsztynie otrzymał prawie 20 tys. złotych dofinansowania z Ministerstwa Zdrowia na zakup sprzętu do wyposażenia nowego gabinetu.

Na razie świadczymy pełnimy podstawowe funkcje: opatrywanie rany, bandażowanie czy usuwanie martwiczych tkanek. Przygotowujemy się następnych procedur jak leczenie pod ciśnieniem czy larwami – mówi Wojciech Matuszewski, zastępca ordynatora Oddziału Diabetologii i Endokrynologii, szpital wojewódzki w Olsztynie

Nieleczony zespół stopy cukrzycowej najpierw wprowadza dyskomfort życia pacjenta. Gdy zmiany są zaawansowane, konieczna może być nawet amputacja stopy. Oczywiście można tego uniknąć, pod warunkiem, że chory jest na tyle świadomy, że w porę zgłosi się po pomoc. Lekarze ze szpitala wojewódzkiego będą przyjmować pacjentów z całego województwa w poniedziałki i czwartki po uprzedniej rejestracji.