Zawiedziona młodzieńcza miłość, a w tle siermiężny PRL czasów Gomułki i dramatyczne wydarzenia Grudnia 1970 roku na Wybrzeżu - to fabuła powieści Jana Śleszyńskiego. Oparta na wątkach autobiograficznych książka pokazuje konflikt oczyma tych, którzy musieli wykonywać rozkazy.

Urodził się w Olsztynie, tu skończył szkołę podstawową i technikum samochodowe. Nie dostał się na studia, bo zabrakło mu punktów za pochodzenie i groziło mu wojsko. Żeby tego uniknąć, złożył papiery do ...Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej. Po wielu zawirowaniach tam pozostał i był świadkiem takich wydarzeń jak protesty na Wybrzeżu. Krwawo stłumionych przez milicję i wojsko w grudniu 1970 roku.

Jeśli chodzi o tło historyczne, książka po części jest zapisem autobiograficznym, po części powstała na podstawie relacji żołnierzy 32. Pułku Zmechanizowanego z Kołobrzegu, z którym później związał się autor. Mowa między innymi o tzw. czarnym czwartku, gdy doszło do masakry w Gdyni.

Bolesne momenty polskiej historii najnowszej, realia życia w PRL i historia miłości, która nie przeszła próby czasu - to wszystko w książce „Czyszczenie broni” Jana Śleszyńskiego.