Na nową szkołę czekali od 3 lat, bo w starej już nie było dla wszystkich miejsca. Uczniowie podstawówki w Rusi wreszcie doczekali się oddziału placówki w Bartągu. Nowy budynek oznacza nowe warunki pracy dla nauczycieli i komfort nauki dla najmłodszych mieszkańców gminy Stawiguda.

Pierwszoklasiści do tej pory uczyli się w Szkole Podstawowej w Rusi. W budynku, w którym trudno było już wszystkich zmieść: – Szkoła, która 20 lat temu była budowana na 145 uczniów, dziś liczy 363 uczniów, więc przerost jest niemalże trzykrotny – mówi Marek Kotliński, dyrektor Szkoły Podstawowej w Rusi.

Nowa siedziba oznacza lepsze warunki do nauki. Szkoła jest też bliżej ucznia. Oddział w Bartągu pomieści na razie 12 oddziałów, co oznacza, że w ławkach zasiądzie ponad 200 najmłodszych uczniów z gminy Stawiguda: – Stawiguda jest dynamicznie rozwijającą się gminą, przybywa nam mieszkańców. Rzeczywiście na dziś rozwiązuje to problem lokalowy Szkoły Podstawowej w Rusi – mówi Irena Derdoń, wójt Stawigudy.

W szkole mają być docelowo 24 oddziały i sala gimnastyczna z zapleczem dydaktycznym oraz socjalnym. Na to potrzeba jednak pieniędzy. Do tej pory inwestycja pochłonęła około 8 mln złotych. Ponad milion pochodził z budżetu państwa.

Pieniądze dla szkół ma też Ministerstwo Sportu i Turystyki, które wspiera budowę i modernizację sal gimnastycznych oraz boisk sportowych.