Już po raz siódmy warmińsko-mazurski kurator oświaty przyznał certyfikaty szkołom promującym bezpieczeństwo. Na długiej liście wyróżnionych szkół znalazły się aż 34 placówki, które otrzymały certyfikaty „Szkoła przyjazna środowisku”.

Z agresją i przemocą w szkole walczą na wiele sposobów: – Opracowaliśmy politykę ochrony dziecka, przed krzywdzeniem dzieci. To ogólnopolski program Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę – mówi Anna Kotyńska-Buryła, Szkoła Podstawowa nr 2 w Olsztynie.

Osiem warmińsko-mazurskich szkół za działania promujące bezpieczeństwo odebrało certyfikat warmińsko-mazurskiego kuratora oświaty: – Szkoły szukają lepszych, nowych rozwiązań. Starają się, żeby robić więcej niż tylko jest to wymagane przepisami prawa oświatowego – mówi Wojciech Cybulski, warmińsko-mazurski wicekurator oświaty.

Szkoły angażują się w projekty, kręcą filmy. Coraz chętniej współpracują też z policją, która rozmawia z młodzieżą o cyberprzemocy.

Czasami może się wydawać, że to jest żart. I to niewinny. Czasami, jak wskazuje doświadczenie, niewinne z pozoru zdjęcie może wywołać lawinę, która kończy się tragicznie – zauważa podinsp. Małgorzata Bojarowska, Komenda Wojewódzka Policji w Olsztynie.

Warmińsko-mazurski kurator oświaty przyznał też certyfikaty placówkom oświatowym przyjaznym środowisku. Certyfikat przyznawany jest na 3 lata.