Uczy i bawi, ale może być też zagrożeniem. Dzień Bezpiecznego Internetu w tym roku odbywa się pod hasłem „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Policjanci i nauczyciele prowadzili specjalne lekcje by przypomnieć najmłodszym o tym jak bezpiecznie korzystać z internetu.

W Szkole Podstawowej w podolsztyńskim Bukwałdzie doskonale wiedzą, czym jest tzw. hejt. To obraźliwy lub agresywny komentarz zamieszczony w Internecie. Wiedza uczniów na temat przemocy w sieci jest nie tylko teoretyczna. Ta młodzież doświadczyła braku szacunku w Internecie i już wie jak z hejtem walczyć.

Takie nastawienie młodzieży to efekt wspólnych rozmów z nauczycielami, rodzicami, czy z policjantami. Wszyscy mówią o tym, jak rozpoznawać zagrożenia w sieci. Podczas takich lekcji młodzież dowiaduje się również, czym są dane wrażliwe oraz jakie skutki może wywołać ujawnienie ich nieznajomej osobie.

Dyskusje podczas lekcji mają przekonać uczniów, że sieć wymusza na użytkownikach zasadę ograniczonego zaufania i że powinien być wzajemny szacunek wśród użytkowników. Rozmowy z dziećmi i młodzieżą to jednak nie wszystko. Policjanci apelują także do opiekunów, by ci wiedzieli, jak dzieci i młodzież spędzają czas.

Oprócz prewencji są jeszcze stróże prawa. Nad bezpieczeństwem w sieci czuwają policjanci, czyli tzw. spece od walki z cyberprzestępczością. Ponad połowa ujawnionych spraw przez tę grupę dotyczy treści pedofilskich. Przykładem jest akcja z Nowego Miasta Lubawskiego. Analiza stron internetowych i zabezpieczonych nośników umożliwiła także ustalenie wszystkich pokrzywdzonych. To nie tylko siedmioro dzieci z Nowego Miasta Lubawskiego. W sumie w tej sprawie było 23 pokrzywdzonych, wszyscy poniżej 15. roku życia.