Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Olsztynku wygrali ogólnopolski konkurs poświęcony pamięci Ireny Lendlerowej, bohaterskiej kobiety, która podczas II wojny światowej uratowała z warszawskiego getta ponad 2 tys. żydowskich dzieci i której rok właśnie obchodzimy w Polsce. Klasa VI B nie miała sobie równych i mimo ogromnej konkurencji stanęła na najwyższym konkursowym podium.

Uczniowie klasy VI B z olsztyneckiej podstawówki nr 2 mają powody do dumy. Są zwycięzcami ogólnopolskiego konkursu „Być jak ona”, poświęconego pamięci Ireny Sendlerowej. Młodzi ludzie zgłosili się do niego zachęceni przez swoją wychowawczynię.

Jednym z konkursowych zadań było stworzenie portretu Ireny Lendlerowej. Jego autorem są dwie uczennice z VI B – Weronika Pełka i Iga Szukiel. Kolejnym zadaniem było naśladowanie bohaterki poprzez niesienie pomocy innym. Z tym akurat uczniowie z Olsztynka nie mieli najmniejszych problemów. Od niemal 3 lat angażują się w akcje charytatywne, m.in. w akcje na rzecz Caritas.

Prowadzą też własną zbiórkę - zbierali piłki, które przekazali dzieciom z Afryki. Piłki od uczniów z VI B trafiły m.in. do szkół w Angoli, Tanzanii, Togo czy Republice Środkowej Afryki. Uczniowie przygotowali też lekcję poświęconą działalności Ireny Sendlerowej, która z narażeniem życia stworzyła sieć pomocy żydowskim dzieciom, w czasie II wojny światowej.

Konkurs „Być jak ona” to pomysł Fundacji Honor Pomagania Dzieciom. Zgłosiło się do niego niemal 500 szkół z całej Polski. Podstawówka nr 2 zajęła w nim pierwsze miejsce, ex equo ze szkołą z Leszna w Wielkopolsce. Nagrodą w konkursie jest tygodniowa wycieczka dla całej klasy na Roztocze, na którą uczniowie z Olsztynka wyjadą na początku marca.