Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie zaprasza na kolejny koncert z cyklu „Mistrzowskich Recitali Organowych”, który odbędzie się w piątek, 26 stycznia o godzinie 19.00. Tego dnia melomani usłyszą arcydzieła wielkich twórców światowej literatury organowej.

Od Dietricha Buxtehudego począwszy, solista Łukasz Mateja poprowadzi melomanów do epoki gwałtownego rozwoju muzyki organowej, czyli baroku i jej niekwestionowanego króla - Jana Sebastiana Bacha. Wybrzmią trzy jego Chorały oraz Toccata i fuga d-moll. Kolejną kompozycją recitalu będzie Sonata organowa c-moll Felixa Mendelssohna.

Łukasz Mateja sięgnie po muzykę najwybitniejszego bodaj kompozytora organowego XIX wieku, pochodzącego z Belgii Césara Francka. Autor słynnego Panis Angelicus, twórca tzw., symfonizmu organowego zabrzmi za sprawą swojego poruszającego Preludium, fugi i wariacji z opusu 18-ego.

W programie recitalu nie zabraknie twórczości kompozytorów współczesnych. Pierwszym z nich będzie Bogusław Schaeffer - polski kompozytor, muzykolog, dramaturg, wybitny wykładowca akademicki, autor licznych wydawnictw poświęconych muzyce współczesnej. Usłyszymy jego „Zimę” z IV Sonaty z cyklu Cztery Poru Roku na organy solo. Recital zakończy oryginalna kompozycja „Toccata alla rumba” współczesnego organisty austriackiego Petera Planyavsky’ego. Planyavsky przez wiele lat był organistą w wiedeńskiej Katedrze św. Stefana, gdzie odpowiadał m.in.za dobór muzyki wykonywanej w tej niezwykłej wiedeńskiej świątyni.

Koncert poprowadzi Jagienka Perlikiewicz-Kass.