Miniony rok był szczególny dla Gietrzwałdu. Nie da się ukryć, że ostatnie 12 miesięcy wypromowało nie tylko sanktuarium ale i samą miejscowość, o której słychać było nie tylko w Polsce.

Wydarzania minionego roku w Gietrzwałdzie były związane ze 140. rocznicą objawień maryjnych i 50. rocznicą koronacji obrazu Bożej Rodzicielki. Największe oblężenie sanktuarium przeżyło 10 września, kiedy odbyły się główne uroczystości pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Wówczas we mszy świętej uczestniczyło 80 tys. wiernych.

Przez cały rok do miejsca objawień pielgrzymowała między innymi młodzież, przedstawiciele służb mundurowych, a także politycy i samorządowcy. Jednym z najważniejszych gości był prezydent Polski Andrzej Duda.

W ubiegłym roku ponad pół miliona wiernych odwiedziło Sanktuarium Matki Bożej w Gietrzwałdzie. To dwukrotnie więcej niż w każdym innym roku — mówi ks. Marcin Sawicki, rzecznik Archidiecezji Warmińskiej.

O Gietrzwałdzie słychać było także w Watykanie, gdzie podczas modlitwy Anioł Pański, papież Franciszek pozdrowił pielgrzymów odwiedzających sanktuarium na Warmii. W tym roku 30 czerwca kapłani rozpoczną nowennę, która będzie odmawiana przez 9 lat jako przygotowanie do obchodów 150. rocznicy objawień maryjnych.