Elbląscy policjanci mają się czym pochwalić. Kolejny raz odnotowują wysoki wskaźnik wykrywalności - w ubiegłym roku wyniósł od prawie 72 proc. Jak przekonują sami policjanci, taki wynik motywuje do dalszej pracy. Dziś (15.01) elbląscy funkcjonariusze podsumowali ubiegły rok.

Elbląska komenda jest drugą co do wielkości w województwie. Według policyjnych statystyk od lat trzyma wysoki poziom. W ubiegłym roku odnotowała ponad 3,6 tys. przestępstw, z czego ponad 2 tys. mają charakter kryminalny, ponad 700 gospodarczy, a 140 narkotykowy: – W każdej kategorii spadła nam przestępczość i to jest najważniejsze – mówi insp. Robert Muraszko, komendant miejski policji w Elblągu.

Tendencja spadkowa widoczna jest zresztą w całym regionie: – To rok bezpieczny, lepszy niż poprzedni. Jest mniej przestępstw, więcej też ich wykrywamy. Poprawiło się też bezpieczeństwo w ruchu drogowym – mówi insp. Tomasz Klimek, komendant wojewódzki policji w Olsztynie.

Również w Elblągu odnotowano o 30 wypadków mniej niż w roku 2016. Na drogach w powiecie elbląskim zginęło 15 osób, a prawie 200 zostało rannych. Policjanci nałożyli ponad 25 tys. mandatów karnych. W łapaniu przestępców drogowych ma pomóc siedem nowych radiowozów. Policjanci w najbliższym czasie otrzymają jeszcze dwa nieoznakowane auta, które będą wykorzystywane do patrolowania dróg.

Komfort pracy mundurowych z pewnością poprawi nowa komenda, która będzie zlokalizowana na ulicy Lotniczej: – Inwestycja nie jest zagrożona. Mamy nadzieję, że na koniec 2019 roku będziemy otwierać drzwi nowej Komendy w Elblągu – zapewnia insp. Tomasz Klimek. Pierwsze prace mają rozpocząć się jeszcze w tym roku.