O 53 mln złotych zwiększy się pula pieniędzy w budżecie państwa przeznaczona na budowę i modernizację obiektów sportowych. To dobre informacje również dla Olsztyna, który od lat cierpi na brak bazy treningowej.

„AZS-ART” to napis na trybunie stadionu lekkoatletycznego w Kortowie. Akademicki obiekt pamięta jeszcze czasy Akademii Rolniczo-Technicznej. Rzesze akademickich sportowców szkolił tu między innymi Waldemar Buszan, który brał również udział w pracach przy budowie sportowej areny.

Cieszę, że tak długo ten stadion wytrwał, ale jestem niezadowolony, że tak powoli go remontujemy — mówi Waldemar Buszan, dyrektor Departamentu Turystyki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.

Od kilku lat władze uczelni zabiegały o modernizację obiektu. Warunki do trenowania i organizowania zawodów stawały się na nim coraz gorsze. W końcu jednak udało się, a prace ruszyły kilka dni temu. Na razie skromnie, ale plany są ambitne.

Poczynając od szatni, zaplecza sanitarno-technicznego i magazynów, przez nawierzchnię tartanową — mówi Grzegorz Dubielski, Studium Wychowania Fizycznego i Sportu UWM w Olsztynie.

Zmienią się również trybuny, a napis ART zniknie. Wraz z organizacją zawodów, których w ostatnich dwóch latach brakowało, na stadionie pojawią się sportowcy i kibice.

Nowy obiekt przymierzany będzie do rozgrywania zawodów rangi mistrzostw polski seniorów. Przedstawiciele Warmińsko-Mazurskiego Związku Lekkoatletyki liczą jednak przede wszystkim na organizację zmagań juniorskich. Stadion to również swego rodzaju magnes na utalentowanych zawodników, którzy mogą związać swoją przyszłość z Olsztynem.

Obiekt ma być gotowy na początku 2019 roku. Jego koszt to prawie 10 milionów złotych. Część pieniędzy pochodzi z Ministerstwa Sportu i Turystyki. W nowym budżecie zaplanowanych jest kolejnych 516 milionów złotych, po które sięgnąć będzie chciał również olsztyński magistrat. Priorytetem może być tutaj hala Urania, bo kroki związane z finansowaniem jej modernizacji zostały już poczynione.

Urząd Miasta będzie również składał wnioski dotyczące przebudowy boisk przy Szkole Podstawowej nr 15 oraz przy Zespole Szkół Mechaniczno-Energetycznych.