To był rok lepszy niemal pod każdym względem od poprzedniego. Tak inspektor Tomasz Klimek, komendant wojewódzki policji w Olsztynie podsumował ostatnie 12 miesięcy pracy warmińsko-mazurskiego garnizonu policji. Uroczystość w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie była również okazją do przedstawienia planów funkcjonariuszy na 2018 rok.

To był intensywny rok dla policjantów z Warmii i Mazur, ale jak mówią szefowie regionalnej Policji, rok bardzo dobry. Wykrywalność przestępstw w regionie, podobnie jak w całym kraju, oscyluje w okolicach 70 procent. To o około 5 procent więcej niż w 2016 roku.

Policjanci chcą być bliżej obywateli, do czego przyczynia się, między innymi otwieranie nowych i przywracanie kilka lat temu zlikwidowanych posterunków w małych miejscowościach, takich jak Wydminy w powiecie giżyckim.

Policjanci intensywnie działali również na drogach. Tylko na Warmii i Mazurach funkcjonariusze zatrzymali niemal 4 tysiące nietrzeźwych kierowców, spadła również śmiertelność wypadków drogowych.

Policjanci działają nie tylko w terenie. Obecni są także w sieci. Specjalny wydział do walki z cyberprzestępczością prowadził w ubiegłym roku 58 spraw. Ponad połowa dotyczyła treści pedofilskich. Te wszystkie zadania, realizowane przez Policję wymagają odpowiedniej kadry, a tej na Warmii i Mazurach nie wystarcza.

Teraz przed warmińsko-mazurską Policją kolejne cele do zrealizowania. Mają w tym pomóc funkcjonujące już od dwóch lat programy, takie jak „Dzielnicowy bliżej nas”,” Krajowa mapa zagrożeń bezpieczeństwa” oraz aplikacja „Moja komenda”.