Poznaliśmy nowy rząd Zjednoczonej Prawicy. Zapowiadana od miesiąca i długo wyczekiwana przez ekspertów rekonstrukcja stała się faktem. Wielkiego zaskoczenia nie było, ale poza zamianą ministerialnych stanowisk, zmianie uległa też sama struktura resortów. Powołana Rada Ministrów ma być odpowiedzią na nową strategię rządu nastawioną na rozwój gospodarczy.

Rząd Zjednoczonej Prawicy od dziś w zmienionym składzie. Ze stanowiskiem ministra obrony narodowej pożegnał się Antonii Macierewicz. Zastąpił go Mariusz Błaszczak, który przez ostatnie 2 lata stał na czele resortu Spraw Wewnętrznych i Administracji. Obowiązki szefa MSWiA przejął Joachim Brudziński.

Zmiany również w Ministerstwie Zdrowia. Miejsce odwołanego Konstantego Radziwiłła zajął prof. Łukasz Szumowski, 46-letni kardiolog zawodowo związany z Instytutem Kardiologii w Warszawie. Zmiana warty także w polskiej dyplomacji. Witolda Waszczykowskiego zastąpił prof. Jacek Czaputowicz, dotychczasowy podsekretarz stanu w tym resorcie. Obowiązki ministra środowiska, które do tej pory pełnił Jan Szyszko, objął Henryk Kowalczyk.

Łącznie nominacje z rąk Prezydenta Andrzeja Dudy przyjęło 9 ministrów. Teresa Czerwińska została nowym ministrem finansów. Wcześniej był nim obecny szef rządu Mateusz Morawiecki.

Reorganizację przeszła także struktura samych ministerstw. Zlikwidowane zostało Ministerstwo Cyfryzacji, a kompetencje dawnego, Ministerstwa Finansów i Rozwoju podzielone zostały na dwa nowe resorty: Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, na czele którego stanie Jadwiga Emilewicz i Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, którym pokieruje Jerzy Kwieciński. Z kolei Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zastąpiło Ministerstwo Infrastruktury. Jego szefem jest nadal Andrzej Adamczyk.

Tuż przed godziną 14:00 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się pierwsze posiedzenie rządu Mateusza Morawieckiego już nowym składzie.