89 proc. Polaków uważa, że Polska jest krajem bezpiecznym. To zasługa policjantów i ich codziennej służby - powiedział w poniedziałek, 8 stycznia, szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak, podczas narady kadry kierowniczej policji w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie.

Podczas spotkania minister omówił z policjantami najważniejsze kwestie związane z działaniem policji, podsumował ubiegły rok oraz przedstawił plan na rok 2018. Minister spraw wewnętrznych i administracji podziękował policjantom za służbę, zaangażowanie i profesjonalizm.

Największą nagrodą i satysfakcją jest to, że 89 proc. Polaków uważa, że Polska jest krajem bezpiecznym. To jest państwa zasługa, to jest zasługa codziennej państwa służby. Tak jest dlatego, że na polskich policjantach można polegać, dlatego, że są dostępni – powiedział Błaszczak zwracając się do funkcjonariuszy.

Jak mówił, dobre oceny to rezultat przyjętych programów przez rząd i MSWiA: – W ciągu dwóch lat odtworzyliśmy wspólnie 71 posterunków policji. Słyszałem wszędzie, bez względu na to, kto rządzi w danej gminie, słowa podziękowania za to, że rząd PiS dba o bezpieczeństwo w odróżnieniu od poprzedniego rządu koalicji PO-PSL, który posterunki policji zamykał – powiedział Błaszczak.

Jak powiedział minister na konferencji prasowej, o tym, że Polska jest bezpiecznym krajem, świadczą raporty Komendy Głównej Policji: – Spadła liczba przestępstw kryminalnych z 518 tys. do 490 tys. – dodał. – Wykrywalność wszystkich przestępstw w ubiegłym roku wynosiła 72,6 proc. To o pięć punktów procentowych więcej niż w 2016 roku. To są dobre tendencje pokazujące profesjonalizm polskiej policji – powiedział Błaszczak.

Jak poinformował, działania rządu mają zapewnić godne warunki służby policjantów. To m.in. program modernizacji służb na lata 2017-2020 o wartości ponad 9 mld złotych: – Ruszył także program pilotażowy, jeśli chodzi o kamery na mundurach policjantów: w garnizonie stołecznym, podlaskim i dolnośląskim – powiedział Błaszczak. – To także pieniądze na wzrost wynagrodzeń dla funkcjonariuszy. Policjanci, którzy ryzykują własnym zdrowiem i życiem, żeby chronić innych, muszą być godnie wynagradzani – dodał szef MSWiA.

Miniony rok był kolejnym, w którym spadła w Polsce przestępczość. Mniej było m.in. rozbojów, kradzieży czy zniszczeń mienia - oświadczył Komendant Główny Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk: – Rok 2017 był kolejnym rokiem spadku przestępczości w Polsce. Szczególnie chciałbym podkreślić ten spadek w obszarze siedmiu najbardziej uciążliwych przestępstwa dla obywateli czyli: rozboje, pobicia, kradzieże, kradzieże samochodów, kradzieże z włamaniem, zniszczenie mienia, uszkodzenie ciał.

Dodał, że tego typu przestępstw policja odnotowała w 2017 roku 282 tys: – Natomiast w roku 2012 roku takich przestępstwa było ponad 540 tys. Także ten spadek na przestrzeni tych lat wyniósł 50 proc. Co bardzo nas cieszy, bo to poprawia bezpieczeństwo na ulicach miast i wsi – podał szef KGP.

Podkreślił, że sukcesem w ostatnim roku okazało się nowe narzędzie sygnalizowania zagrożeń, czyli Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, zamieszczona w internecie. Zagrożenia zgłaszają mieszkańcy, natomiast policja każde weryfikuje i wszczyna postępowanie w razie podejrzenia przestępstwa. Jak podał komendant główny policji, potwierdzalność zgłoszonych zagrożeń jest wysoka i wynosi 45 proc.

Dodał, że nowością w pracy śledczych jest także pozbawianie sprawców korzyści pochodzących z przestępstw. W ubiegłym roku śledczy zabezpieczyli przestępcze mienie na kwotę 1, 45 mld zł.otych

W ubiegłym roku przyjęto do służby 4,1 tys. policjantów. Polska policja liczy 103 tys. etatów policyjnych i 25 tys. etatów pracowniczych.