W sobotę 6 stycznia ruszył 40. jubileuszowy Rajd Dakar. Uczestnikiem wyścigu po raz trzeci jest Sebastian Rozwadowski z Olsztyna, pilot litewskiego kierowcy Benediktasa Vanagasa. Polsko-litewska ekipa, oprócz zdobycia najlepszego czasu w wyścigu, założyła sobie jeszcze jeden cel - promocję pierwszego hospicjum dla chorych na raka na Litwie. O historii powstania placówki powstał reportaż TVP3 Olsztyn, który będzie miał emisję w TVP Polonia.

„Życie to Dakar” to tytuł reportażu autorstwa Natalii Karapudy, który opowiada o historii powstania pierwszego hospicjum dla chorych na raka na Litwie. Ambasadorami placówki na tegorocznym Rajdzie Dakar są sportowcy: Sebastian Rozwadowski, pilot rajdowy oraz litewski kierowca Benediktas Vanagas.

Rozwadowski startuje w legendarnym i morderczym rajdzie po raz trzeci. Swój „Dakar” przeżywają również pacjenci litewskiego hospicjum. Miejsce to powstało w 2012 roku dzięki urodzonej w Polsce siostrze Michaeli Rak. Pierwsze hospicjum założyła w Gorzowie. Przełożeni zadecydowali jednak o wysłaniu jej na Litwę do Wilna. Hospicjum, które tam otworzyła, chce poszerzyć o miejsca dla dzieci. Żeby mogło być rozbudowane, ale też na codzienne jego funkcjonowanie potrzeba pieniędzy.

Więcej o hospicjum w reportażu, który zostanie wyemitowany na antenie TVP Polonia w poniedziałek 8 stycznia o 14.50 oraz we wtorek 9 stycznia o 23.10.