Filharmonia Warmińsko-Mazurska im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie zaprasza na koncert kolęd w wykonaniu rodziny Pospieszalskich i olsztyńskich filharmoników pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego. Koncert odbędzie się we wtorek, 9 stycznia o godzinie 19:00.

Dwa pokolenia muzyków, o tym samym nazwisku tworzą orkiestrę złożoną z 15 osób. Kiedy w 1991 roku, bracia Jan, Karol, Marcin i Mateusz nagrali pierwszą płytę z kolędami, kilku muzyków z obecnie występującej orkiestry nie było jeszcze na świecie.

Większość z muzyków, którzy wystąpią w koncercie opanowała umiejętność gry na kilku instrumentach, co umożliwia dokonywanie spektakularnych zmian sytuacji na scenie i możliwość bogatych aranżacji - od brzmień klasycznych (fortepian, kwartet smyczkowy, instrumenty dęte drewniane), do monumentalnych big bandowych aranżacji wzbogaconych nowoczesną elektroniką.

W programie koncertu kolędowego znajdą się również utwory utrzymane w nurcie rekonstrukcji „muzyki źródeł”. Mazurkowe, ludowe stylizacje zestawione są z wplecionymi w kolędy mazurkami Fryderyka Chopina. Jest też miejsce na taniec, wykonania chóru a’capella i orkiestrę dętą.

Autorskie opracowania są okazją do wirtuozerskich popisów solowych. Pospieszalscy pokazują, że najlepszym miejscem przekazu żywej tradycji jest rodzina. Koncert jest przykładem jak w oparciu o dziedzictwo narodowej kultury, współczesnym językiem, wyrazić można uniwersalne treści. W czasach kryzysu wartości, koncert licznej rodziny, połączonej wiarą, pasją i szacunkiem dla polskich obyczajów nabiera wymownego przesłania.

Pospieszalscy to od dawna znana marka na polskiej scenie muzycznej. Realizują własne projekty, od jazzu przez folk do muzyki poważnej. Komponują dla innych wykonawców, aranżują i tworzą orkiestracje widowisk muzycznych. Wśród artystów, z którymi współpracują są m.in. Michał Urbaniak, O.S.T.R., Voo Voo, Zakopower, Daga Dana, 2TM,23, Arka Noego, New Life M, Anna Maria Jopek, Janusz Prusinowski Trio, Tęgie Chłopy, Wojciech Mazolewski.