Minionej nocy kościoły w całym kraju wypełniły się wiernymi, którzy chcieli upamiętnić oczekiwanie i modlitwę pasterzy zmierzających do Betlejem w celu powitania nowo narodzonego Jezusa. Nie inaczej było w Olsztynie. Pasterce w bazylice konkatedralnej pod wezwaniem świętego Jakuba przewodniczył metropolita warmiński, abp Józef Górzyński.

Pasterka odprawiana jest w nocy z 24 na 25 grudnia. Symbolicznie upamiętnia ona pasterzy, którzy czuwali przy żłóbku nowo narodzonego Jezusa. Jej korzenie sięgają starożytności, a dokładniej - przełomu czwartego i piątego stulecia.

Mamy już zapisy w księgach liturgicznych mówiące o celebracji przez Ojca Świętego, = czyli biskupa Rzymu, w jednej z bazylik rzymskich. Dokładnie chodzi o Santa Maria Maggiore, gdzie przechowywane były relikwie żłóbka – mówi abp Józef Górzyński, metropolita warmiński.

Tej wyjątkowej nocy w murach świątyń gromadzą się całe rodziny. Przychodzą, by usłyszeć dobrą nowinę, która od wieków wlewa nadzieję w serca chrześcijan na całym świecie. W homilii, arcybiskup Józef Górzyński podkreślał, że przyjście na świat Jezusa Chrystusa dowodzi miłości, jaką Bóg obdarował człowieka: – Dokonuje dzieła odkupienia człowieka właśnie w ten sposób, że staje się człowiekiem. Podniesienie człowieczeństwa do takiej godności, że Bóg wkracza w naszą ludzką naturę.

Jak mówił metropolita warmiński, poprzez narodziny Chrystusa, Bóg stał się człowiekiem i bierze czynny udział ludzkim życiu. Dzięki temu, człowiek może uczestniczyć w tym, co boskie. Powołuje nas do pójścia jego drogami, przede wszystkim - drogą jego nauki.

25 grudnia w kościołach obchodzony jest pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Z kolei jutro, w ich drugim dniu, odprawiane będą msze, upamiętniające świętego Szczepana, pierwszego męczennika za wiarę. Okres Bożego Narodzenia kończy święto Trzech Króli, obchodzone 6 stycznia.