Walczyli za naszą wolność, dziś my pamiętamy o nich - mówią żołnierze z 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, którzy przygotowali świąteczne paczki. Wśród obdarowanych był porucznik Andrzej Lessman, były żołnierz AK. „Paczka dla bohatera” to akcja charytatywna, w którą włączają się różne środowiska w całym kraju. Dary trafiają do weteranów od 7 lat.

W Giżycku paczka dla bohatera trafiła do rąk porucznika Andrzeja Lessmana. W 1944 roku jego oddział szedł na Warszawę z pomocą powstańcom. Wpadł w zasadzkę; a wielu wtedy zginęło z rąk Niemców. On sam przeżył. Dziś znalazł się w gronie dziewięciu bohaterów, do których z pomocą dotarli żołnierze z Giżycka. W paczce znalazły się artykuły spożywcze i chemiczne.

Wszystko zaczęło się w 2010 roku w Szczecinie. Wtedy pomoc dotarła do 36 weteranów, dziś już do ponad 1,6 tysiąca w całej Polsce. „Paczka dla bohatera” to akcja skierowana do ludzi walczących o wolną Polskę - żołnierzy wszystkich frontów, podziemia niepodległościowego oraz osób represjonowanych przez komunistów.

Wolontariusze trafiają również z pomocą do weteranów poza granicami kraju, mieszkających obecnie w Holandii, Wielkiej Brytanii i Rosji.