Szpital Powiatowy w Kętrzynie może cieszyć nowym Oddziałem Pediatrycznym. To jedna z wielu inwestycji, która była konieczna, aby placówka mogła spełniać wymagane standardy.

Szpital Powiatowy w Kętrzynie to placówka, której historia sięga początków XX wieku. Na owe czasy był to obiekt bardzo nowoczesny. Dziś wymaga gruntownej rewitalizacji. Jego modernizacja jest absolutnym priorytetem. Tym bardziej że, jak jednym głosem w tej sprawie mówią władze szpitala oraz samorządowcy, przez lata placówka była niedofinansowana.

Bardzo niewiele robiono przez ostatnie lat. Najgorsze było to zaniechanie, bo moim zdaniem bylibyśmy znacznie dalej niż jesteśmy dzisiaj. Ale nie patrzymy do tyłu, tylko do przodu – mówi Ryszard Niedziółka, starosta powiatu kętrzyńskiego.

Przez ostatnie 3 lata powiat na modernizację placówki przeznaczył 5,5 mln złotych. Ostatnia z tych inwestycji to Oddział Pediatryczny na 20 łóżek, którego modernizacja kosztowała ponad 800 tys. złotych.

Największą potrzebą w naszym oddziale była modernizacja oddziału, na którym leczymy biegunki, a więc dzieci zakaźne. Chcieliśmy, aby ta sala była przebudowana, aby dodatkowo miała osobne piony kanalizacyjne – mówi Danuta Zawadzka, ordynator Oddziału Pediatrycznego Szpitala Powiatowego w Kętrzynie. Także osobne wywiewy tak, aby wirusy i bakterie nie dostawały na inne odziały. Nowością jest też sala obserwacyjna i izolatka. Z kolei do dyspozycji rodziców będzie 9 przenośnych zestawów do spania, tak by mali pacjenci nie zostawali sami na noc.

Jak zapewnia dyrektor placówki, w szpitalu z sukcesem realizowany jest plan naprawczy. Poradzono sobie z brakami kadrowymi, które dotykają szpitale powiatowe w całym kraju: – To oddział, który ma 7-osbową obsadę lekarską, w tym młodych, czyli jest to problem, który udało nam się załatwić na przyszłość. Młodzi lekarze się uczą i deklarują chęć pozostania w Kętrzynie – mówi Krzysztof Tytman, dyrektor Szpitala Powiatowego w Kętrzynie.

Na Oddziale Pediatrycznym Szpitala Powiatowego w Kętrzynie rocznie przebywa około 1000 pacjentów.