Mazurska choinka oficjalnie główną świąteczną ozdobą placu Świętego Piotra w Watykanie. Papież powiedział, że pochodząca z Polski choinka, która stanęła na placu św. Piotra, to znak wiary Polaków, którzy w ten sposób wyrażają wierność Stolicy Piotrowej. Franciszek przyjął na audiencji delegację polskiego episkopatu, przedstawicieli Warmii i Mazur, w tym leśników z Gołdapi.

Wśród delegacji z Polski w gronie gości również hejnaliści myśliwscy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych z Olsztyna i Białegostoku. Przyjechali, by zagrać specjalnie dla Ojca Świętego. Tuż przed południem do zebranych wiernych wyszedł papież Franciszek. W imieniu delegacji z Polski, papieża powitał biskup ełcki Jerzy Mazur.

Dwadzieścia lat temu górale podhalańscy ofiarowali papieżowi Janowi Pawłowi II pierwszą w historii choinkę z Polski. Dziesięć lat później, arcybiskup Wojciech Ziemba zaproponował, by choinka z metropolii warmińskiej stanęła na placu św. Piotra. Pierwszy wolny termin był w tym roku. 25-metrowy świerk z Nadleśnictwa Gołdap został wycięty miesiąc temu. Z Ełku ruszył w Dzień Niepodległości. Po pokonaniu ponad 2 tysięcy kilometrów, od 23 listopada stoi na Placu Świętego Piotra. Leśnicy z Olsztyna i Białegostoku poprosili papieża o błogosławieństwo nasion.

Za przystrojenie choinki z Mazur odpowiedzialna była austriacka firma. W ubiegłym roku również dekorowała choinkę na placu św. Piotra. Jej przedstawiciele firmy nie ukrywają, że i w tym roku było to ogromne wyzwanie. Użyto 25 tysięcy światełek i 2,5 tysiąca kilometrów kabli.

Ozdoby na bożonarodzeniową choinkę z Mazur wykonały dzieci z włoskich szpitali oraz dzieci z terenów dotkniętych trzęsieniem ziemi we Włoszech. Przedstawiciele tej grupy, liczącej prawie tysiąc dzieci, uroczyście zapalili lampki.

Oprócz choinki na placu św. Piotra stoi także bożonarodzeniowa szopka. Dziś również została uroczyście odsłonięta. W tym roku to dar Opactwa Terytorialnego Montevergine z południa Włoch. Utrzymana jest w stylu neapolitańskim, a tworzy ją 20 figur do stworzenia, których inspiracją były dzieła miłosierdzia.

Świąteczny wystrój placu św. Piotra będzie można podziwiać do 7 stycznia, czyli do niedzieli Chrztu Pańskiego, która kończy liturgiczny okres Bożego Narodzenia.