W maju tego roku na Łotwę wyjechała pierwsza zmiana żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Dziś (7 grudnia) w Braniewie odbyło się uroczyste pożegnanie drugiej zmiany. Żołnierze działają w składzie Wielonarodowej Batalionowej Grupy bojowej NATO. Polski Kontyngent Wojskowy Łotwa utworzono na bazie 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej i 1. Pomorskiej Brygady Logistycznej z Bydgoszczy.

Dowódca 9. Brygady, pułkownik Jacek Ostrowski wraz z Tomaszem Szatkowskim, wiceministrem obrony narodowej oraz generałem brygady Wojciechem Grabowskim, inspektorem wojsk lądowych dokonali przeglądu pododdziałów, które za kilka dni wyruszą na Łotwę. Gotowość braniewskich żołnierzy do wykonywania działań potwierdził ich dowódca, major Leszek Woźny.

Na Łotwie już za kilka dni będzie działało 27 oficerów, 78 podoficerów i 40 szeregowych oraz jeden pracownik resortu obrony narodowej. Ich głównym zadaniem będzie zapewnienie pokoju i bezpieczeństwa. Od czerwca granic Polski oraz naszych sąsiadów na terenie Łotwy broni około 200 żołnierzy pierwszej zmiany kompanii czołgów 9. Braniewskiej Kawalerii Pancernej. Żołnierze do jednostki w Braniewie wrócą 15 grudnia.

Decyzja o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO w Polsce, Litwie, Łotwie i Estonii oraz rejonie Morza Czarnego, była jednym z najważniejszych postanowień zeszłorocznego szczytu NATO w Warszawie.