W całym kraju policjanci namawiają najmłodszych, by ci świecili przykładem nosząc odblaskowe elementy na ubraniach czy plecakach. Funkcjonariusze wykorzystali Mikołajki i podarowali najmłodszym drobne upominki przypominając, że niewielki odblask to szansa na bezpieczną podróż.

W Mikołajki każde dziecko czeka na wyjątkowy upominek. Olsztyńskie przedszkolaki wśród prezentów znalazły specjalne, odblaskowe kamizelki. W imieniu św. Mikołaja dostarczyli je funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie. W Dniu Odblasków takie prezenty miały przypomnieć dzieciom dlaczego warto być widocznym na drodze.

Najmłodsi wykorzystali obecność policjantów, by zaprezentować swoją wiedzę o tym jak bezpiecznie zachować się na drodze. Dzieci zamieniły przedszkolną salę na miejską przestrzeń. Odblask to jednak nie tylko sprawa najmłodszych, świecić przykładem powinni przede wszystkim dorośli.

Ich noszenie to też obowiązek. Każdy kto porusza się w terenie nie zabudowanym powinien mieć widoczny odblask po zmierzchu. Za jego brak grozi stuzłotowy mandat.