Jacek Protas został wybrany na przewodniczącego warmińsko-mazurskiej PO. Był jedynym kandydatem na tę funkcję - poinformował w niedzielę przewodniczący komisji wyborczej Marek Bojarski.

Bojarski zastrzegł, że są to nieoficjalne wyniki uzyskane drogą elektroniczną z komisji powiatowych w regionie, a oficjalne będą znane, gdy komisje ze wszystkich powiatów przywiozą do regionalnej komisji wyborczej protokoły.

Protas jest obecnie posłem PO, wiceprzewodniczącym sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej a także członkiem Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej oraz Parlamentarnego Zespołu Sportowego.

Wcześniej był Prezesem Zarządu Związku Województw RP i przedstawicielem polskiej delegacji w Komitecie Regionów Unii Europejskiej. W latach 2006-2914 był marszałkiem województwa warmińsko-mazurskiego.

Urodził się w Lidzbarku Warmińskim 15 stycznia 1964 roku. Ukończył Akademię Wychowania Fizycznego w Gdańsku oraz studia podyplomowe z zarządzania w administracji publicznej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.