Ks. Paweł Hause został nowym biskupem ewangelickim diecezji mazurskiej. Zastąpi na stanowisku biskupa Rudolfa Bażanowskiego, który przechodzi na emeryturę po blisko 30 latach posługi biskupiej.

Biskup - elekt obejmie swój urząd w czasie uroczystego nabożeństwa, najprawdopodobniej w lutym przyszłego roku w Olsztynie.

Ks. Pawła Hause na zwierzchnika diecezji mazurskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce wybrał Synod Diecezjalny obradujący w Mikołajkach. Synod Diecezjalny jest najwyższą władzą Diecezji. W skład Synodu Diecezji wchodzą wszyscy czynni duchowni Diecezji oraz świecy przedstawiciele każdej Parafii.

W pierwszej turze wyborów za kandydatem zagłosowało 24 z 45 obecnych synodałów.

Kandydatami na biskupa diecezjalnego byli dwaj księża wytypowani przez konferencję duchownych: ks. Paweł Hause z Kętrzyna oraz ks. Marcin Pysz z Pisza. Z powodów osobistych ks. Pysz zrezygnował z kandydowania.

Następnie grupa synodałów zgłosiła kandydatury ks. Tomasza Wigłasza z Białegostoku oraz ks. Alfreda Borskiego ze Szczytna, którzy wyrazili zgodę na kandydowanie. Taka, zgodna z prawem kościelnym, procedura wyborów biskupa została zastosowana po raz pierwszy w historii. Podczas głosowania w pierwszej turze ks. Paweł Hause otrzymał 24 głosy, ks. Tomasz Wigłasz 12 głosów, a ks. Alfred Borski 9 głosów.

Jak podkreślił biskup elekt Paweł Hause, choć uroczystość konsekracji, czyli wprowadzenia na urząd biskupa odbędzie się w olsztyńskim kościele ewangelicko-augsburskim, to siedziba diecezji będzie znajdować się w Kętrzynie. Według prawa kościelnego siedziba diecezji ulokowana jest w parafii, w której proboszczem jest biskup elekt, a ks. Hause jest proboszczem parafii w Kętrzynie.

Mówiąc o swych planach i zadaniach biskup elekt ks. Hause zapowiada wzmocnienie pracy charytatywnej, dobre reprezentowanie kościoła ewangelicko-augsburskiego na zewnątrz i prowadzenie sprawnej pracy administracyjnej. Podkreślił, że będzie w swej pracy czerpał zarówno z przeszłości i dziedzictwa jak i podążał za obecnymi potrzebami ludzi.

Chcę prowadzić działania, które są pożyteczne i przez które jesteśmy widoczni. Należy wzmocnić dzieło diakonii, czyli pracy charytatywnej na rzecz wszystkich, w naszych domach opieki. Bo przez taką pracę urzeczywistnia się ewangelię. Modlimy się o młodzież i dzieci i z nimi także będziemy pracować — dodał bp elekt.

Ks. Paweł Hause ma 53 lata. Urodził się w Jeleniej Górze, w domu pastorskim, jako syn ks. Jana Hause. Młodość spędził w Warszawie. Po studiach na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej został ordynowany w 1993 roku. Praktyki kandydackie odbywał w parafiach w Łodzi, w Krakowie i w Zabrzu. W latach 1993-1994 był wikariuszem w Zabrzu, 1994-1995 - wikariuszem w Ustroniu, a od 1995 roku pełni służbę w parafii w Kętrzynie; od 1999 roku jako proboszcz.

W latach 2010-2013 był diecezjalnym duszpasterzem młodzieżowym. Od 2013 roku członek komisji historycznej Kościoła powołanej do badania inwigilacji kościoła ewangelicko-augsburskiego przez służby bezpieczeństwa w latach 1945-1989. Ks. Paweł Hause jest żonaty, ma troje dzieci.