W polityce trwa tydzień podsumowań. We wtorek premier Beata Szydło podsumowywała półmetek swojego gabinetu, dziś 2 lata rządów Prawa i Sprawiedliwości sumował wojewoda warmińsko-mazurski. Artur Chojecki mówił o tym, co udało się w ostatnim czasie zrobić w regionie, ale także o tym, co jeszcze zrobić trzeba.

18 grudnia 2015 roku Beata Szydło powołała 16 nowych wojewodów. W tym gronie, jako jeden z najmłodszych, znalazł się Artur Chojecki. Pracę samorządową zamienił na pracę, jako przedstawiciel rządu w terenie. Niemal 2 lata później przyszedł czas na podsumowanie.

Likwidacja ubóstwa wśród dzieci, stabilne finansowanie służby zdrowia, inwestycje w drogi, modernizacja kolei czy sprawnie przeprowadzona reforma oświaty - to zdaniem wojewody warmińsko-mazurskiego sukcesy dwulecia rządów Prawa i Sprawiedliwości. Najbardziej znaczącym jest jednak - w opinii Artura Chojeckiego - program „Rodzina 500 Plus”.

Rządowym programem objętych jest 160 tys. dzieci z Warmii i Mazur. Do ponad 100 tys. rodzin trafia co miesiąc prawie 80 mln złotych. Powoli poprawia się też sytuacja na warmińsko-mazurskim rynku pracy. Przez 2 lata Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna wydała 48 zezwoleń na prowadzenie działalności - 38 to firmy z kapitałem polskim. Zatrudnienie znalazło prawie 2 tys. osób.

Na Warmii i Mazurach realizowany jest też program modernizacji służb mundurowych: policji, straży granicznej i straży pożarnej. 400 złotych podwyżki przewidziano dla ratowników medycznych. Większe pieniądze i stabilne finansowanie mają mieć też warmińsko-mazurskie szpitale, które są w sieci.

To dopiero półmetek. Jeszcze nie dobiegliśmy do mety – mówi Artur Chojecki. Chodzi głównie o niedokończone projekty infrastrukturalne. Do końca roku ma być oddana ekspresowa siódemka, trwają prace na obwodnicy Olsztyna. Na modernizację kolei przeznaczono 3 mld złotych. 100 mln złotych na naprawę dróg lokalnych trafiło natomiast do samorządów.

W Wydziale Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego jest program „Razem Bezpieczniej”. Przez 2 lata pozyskaliśmy kwotę ponad 900 tys. złotych. Niewątpliwie jest to sukces. Te pieniądze trafiają do samorządów lokalnych – mówi Krzysztof Kuriata, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.

W tym roku z tych pieniędzy sfinansowana będzie m.in. budowa bezpiecznych przejść dla pieszych.