Od ponad 5 tys. do niecałych 3,5 tys. złotych wynoszą dochody warmińsko-mazurskich gmin w przeliczeniu na jednego mieszkańca za 2016 rok - tak wynika z najnowszych danych przygotowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Najbogatsza gmina na Warmii i Mazurach to Płoskinia, a najbiedniejsze jest Działdowo.

Stawiguda koło Olsztyna, według zestawienia przygotowanego przez GUS, jest jedną z najbogatszych gmin Warmii i Mazur: – Gmina nie tyle jest najbogatsza, co najbardziej gospodarna. Wydatki w 30 proc., powiedzmy na oświatę, a w kolejnych 30 proc. na politykę społeczną – mówi Grzegorz Wieczorek, przewodniczący Rady Gminy Stawiguda.

W ubiegłym roku dochody samorządów na Warmii i Mazurach sięgnęły prawie 8 mld złotych. W pierwszej trójce najzamożniejszych samorządów w regionie znajdują się trzy gminy wiejskie: Płoskinia, Stawiguda i Jedwabno. Tabelę zamykają trzy najbiedniejsze gminy: Działdowo, Kętrzyn i Braniewo.

Stawiguda w ubiegłorocznym rankingu Samorządów Zrównoważonego Rozwoju zajęła 31. miejsce w kraju z 76 proc. dochodów własnych w budżecie. Gminę zamieszkuje prawie 9 tys. osób. Jest na 7. miejscu wśród wszystkich gmin w kraju pod względem prognozowanego przyrostu liczby mieszkańców. Do 2030 roku ma być ich więcej o niemal połowę.

Gros inwestycji jest prowadzonych na bieżąco. Gmina pozyskuje środki unijne. Na pewno są też problemy. CIT, PIT… Tylko część tego podatku wpływa do budżetu gminy – zauważa Grzegorz Wieczorek.

Zdaniem ekonomisty dr Renaty Marks-Bielskiej z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, takie dochody gminy mogą mieć też związek z jej dobrym zarządzaniem: – Żeby Ministerstwo wiedziało, jaką dotację wyrównawczą, bądź jakiej wpłaty musi gmina dokonać na rzecz budżetu państwa. Która gmina ma zapłacić „janosikowe”. Gmina Stawiguda to w tym roku jedyna gmina w województwie warmińsko-mazurskim, która takie „janosikowe” niewielkie, ale zapłaci.

Najwyższe dochody w przeliczeniu na jednego mieszkańca zanotował powiat węgorzewski. Najgorzej pod tym względem było w powiatach: działdowskim, elbląskim, mrągowskim i olsztyńskim.