Od 2017 roku przeciw pneumokokom nowo narodzone dzieci szczepione są już obowiązkowo. Te bakterie wywołują właśnie m.in. zapalenia płuc. Urząd Miasta Olsztyna postanowił dać możliwość bezpłatnego zaszczepienia również starszym dzieciom. Programem tej ochrony objął maluchy urodzone w 2015 i 2016 roku.

Zakażenia pneumokokami to jedna z najczęstszych przyczyn zachorowań małych dzieci. Bakterie te są szczególnie niebezpieczne, ponieważ mogą doprowadzić do rozwoju inwazyjnej choroby meningokokowej, która jest bardzo groźna dla zdrowia małych pacjentów, ale często doprowadza do śmierci.

To choroba, która może manifestować się w postaci trzech różnych typów: posocznicy, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych oraz zapalenia płuc powikłanego ropniakiem opłucnej – tłumaczy Dominik Lewicki, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej NZOZ Pieczewo MED w Olsztynie.

Chorobom wywołanym przez pneumokoki można zapobiegać przez szczepienia. W Polsce od 2017 roku wszystkie nowo narodzone dzieci są objęte taką ochroną. W Olsztynie z bezpłatnych szczepień mogą również skorzystać dzieci, które mają od 2 do 3 lat. Urząd Miasta Olsztyna dał na szczepionki w tym roku 100 tys. złotych.

Do przychodni przy ulicy Gębika w Olsztynie zgłaszają się już rodzice, którzy postanowili skorzystać z możliwości bezpłatnego zaszczepienia dziecka przeciw pneumokokom. Można tam zaszczepić dzieci z kilku okolicznych osiedli. Muszą mieć ukończone 2 lata: – Są to dzieci, które mieszkają, bądź też należą do przychodni na osiedlach: Pieczewo, Jaroty, Nagórki i Osiedle Generałów – mówi Alina Muszyńska, pielęgniarka w NZOZ Pieczewo MED w Olsztynie.

Ze względu na to, że programem są objęte dzieci powyżej drugiego roku życia, szczepionka podawana jest w jednaj dawce. Szczepienia przeciw pneumokokom sfinansowane przez olsztyński Urząd Miasta dla dzieci urodzonych w 2015 roku będą prowadzone do 20 grudnia tego roku, a dla dzieci z 2016 roku, w roku przyszłym.