To był wyjątkowy rok na Warmii i Mazurach, a wszystko za sprawą 140. rocznicy Objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie. W tym czasie w Sanktuarium odbyło się wiele jubileuszowych uroczystości, na których pojawiły się tłumy wiernych. Dziś (11.06) rozpoczęło się ostatnie, kończące już obchody wydarzenie, czyli Gietrzwałdzkie Dni Nauki i Sztuki. Tematem dwudniowego sympozjum jest współczesne znaczenie objawień i kultu maryjnego.

Mariologia to dział teologii dogmatycznej zajmujący się Maryją z Nazaretu, Matką Jezusa Chrystusa. W Gietrzwałdzie, gdzie 140 lat temu miała objawić się Matka Boska, ta nauka ma szczególnie silne znaczenie. Dziś na ten temat dyskutowali prelegenci z całej Polski podczas sympozjum mariologicznego.

W konferencji biorą udział teolodzy, naukowcy, historycy sztuki i literaturoznawcy. Skupiają się na nowym wymiarze objawień i na tym, jak przekazać go wiernym. Sympozjum jest ostatnim wydarzeniem obchodów gietrzwałdzkich jubileuszy. Przez cały rok przybywały tam z tej okazji tłumy wiernych.

Za 10 lat, w 150. rocznicę objawień, duchowni chcieliby zorganizować w tym miejscu międzynarodowy kongres maryjny: – To promocja Polski, polskiej mariologii oraz Gietrzwałdu. Gietrzwałd wpisuje się w całą panoramę XIX-wiecznych objawień maryjnych. Nie zapominajmy, że jest to jedno z zaledwie kilku objawień maryjnych zaakceptowanych przez Kościół – mówi prof. Marek Chmielewski, przewodniczący Polskiego Stowarzyszenia Mariologicznego.

Objawienia Matki Bożej trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Głównymi wizjonerkami były 13-letnia Justyna Szafryńska i 12-letnia Barbara Samulowska. To jedyne zatwierdzone przez Kościół objawienie w Polsce.