Co 35 sekund ktoś na świecie słyszy diagnozę „nowotwór krwi”. Rak co 10 minut odbiera życie. W takim przypadku jedynym ratunkiem może być przeszczep komórek macierzystych. Im więcej osób jest zarejestrowanych w bazie dawców szpiku tym szanse chorych rosną. Dlatego też w Szczytnie wolontariusze zorganizowali akcję rejestracji potencjalnych dawców szpiku.

Wystarczy kilka minut, a można uratować życie drugiemu człowiekowi. W Szczytnie wolontariusze zorganizowali akcję rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi lub szpiku.

To zajmuje około 10 minut. Przychodzi potencjalny dawca, wypełnia arkusz. Wolontariusze pomagają. Pobieramy sobie z jednej strony policzka jeden wymaz i z drugiej drugi wymaz i praktycznie na tym wszystko się kończy — mówi Bartosz Wiśniewski, organizator akcji.

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek, osoby w przedziale 18-55 lat o wadze ciała minimum 50 kg. Potem trzeba czekać na telefon. Przeszczep od niespokrewnionego dawcy może być jedyną szansą osoby chorej na nowotwór. W bazie dawców szpiku w Polsce zarejestrowanych jest ponad 1,3 mln potencjalnych dawców szpiku. Mimo tego, co piąty chory nie znajduje swojego genetycznego bliźniaka. Zostać potencjalnym dawcą można także rejestrując się przez Internet .