Dziś drugi dzień festiwalu Demoludy-Nowa Europa. To organizowany przez olsztyński Teatr im. Stefana Jaracza międzynarodowy festiwal teatralny, który trwać będzie do najbliższej soboty. Wczorajszego wieczoru zaprezentowali się pierwsi zagraniczni goście, czyli Czesi. Dziś kolejne spektakle, m.in. z Litwy.

Czesi pokazali spektakl na podstawie prozy Borysa Viana „Piana Dni”, znanej także w Polsce jako „Piana Złudzeń”. To surrealistyczna opowieść o bogatym młodzieńcu Collinie, jego przyjaciołach, służących i jego miłości do Chloe. Historia została także niedawno zekranizowana jako „Dziewczyna z lilią”. Czescy goście festiwalu bawili publiczność doskonałym wyczuciem teatralnej materii. Klicperovo Divadlo to teatr z Chradec Kralove. Co ciekawe, oprócz aktorów w spektaklach bierze udział zespół muzyczny skryty za scenografią.

To jedenasta edycja międzynarodowego festiwalu teatralnego, który od kilku lat funkcjonuje pod podwójna nazwą Demoludy - Nowa Europa. Jego celem jest zapoznanie widzów z twórczością teatralną naszych sąsiadów, z którymi niegdyś należeliśmy do tzw. bloku wschodniego.

Gościem specjalnym tegorocznej edycji są Węgry, co zbiega się z Rokiem Kultury Węgierskiej w Polsce. Zainteresowanie twórców festiwalu skupia się w tym roku na teatralnej formie.

Dziś w repertuarze festiwalu m.in. „Piaskun” litewskiej sceny Lele z Wilna, czyli lalkowy spektakl dla dorosłych i prezentacja gospodarzy – „Noc Hellera” ze Sceny Margines Teatru Jaracza.