Gen. dyw. Marek Sokołowski, dowódca elbląskiej 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej oddał się w środę do dyspozycji ministra obrony narodowej. Szef MON podejmie decyzję w tej sprawie na początku przyszłego tygodnia - poinformował resort obrony.

Gen. Sokołowski dowódcą 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej został na początku maja 2016 roku zajmując miejsce gen. Leszka Surawskiego. W przeszłości był zastępcą dowódcy tej dywizji oraz dowodził 25. Brygadą Kawalerii Powietrznej. Ma za sobą służbę w Iraku i Afganistanie. W 2013 roku dowodził Polskim Kontyngentem Wojskowym w Afganistanie. Został odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego.

Dowództwo 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej znajduje się w Elblągu. Na jego bazie powstaje Wielonarodowe Dowództwo Dywizji Północ-Wschód, któremu będą podlegały batalionowe grup bojowe NATO przysłane w ramach Wysuniętej Wzmocnionej Obecności. Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód osiągnąć ma pełną gotowość operacyjną w przyszłym roku.