Kiedy chodzili do szkół to wiedza o kosmosie była niewielka. Teraz, kiedy nauka poszła do przodu nadrabiają zaległości. Seniorzy z Warmii i Mazur od czterech lat biorą udział w specjalnych zajęciach z astronomii organizowanych przez Obserwatorium Astronomicznym w Truszczynach k. Ostródy. Jeden z wykładów wygłosił gość specjalny- jedyny polski kosmonauta, generał Mirosław Hermaszewski.

Nie widać, bo energia i poczucie humoru zdecydowanie obniża metrykę wieku tego jedynego Polaka, który odbył lot w kosmos. Generał Mirosław Hermaszewski, choć lubi żartować, to o wszechświecie mówi bardzo poważnie.

Podczas takich spotkań każdy zadaje jedno fundamentalne pytanie: czy jesteśmy sami w tym bezmiarze? Z rachunku prawdopodobieństwa wynika, że skoro jest niepoliczalna ilość galaktyk, to sprzyjające warunki mogły powstać na pewno gdzieś jeszcze — mówi gen. Mirosław Hermaszewski.

Fundamentalnych pytań jest znacznie więcej. W szukaniu odpowiedzi ma pomóc program SeniorStars realizowany przez Fundację Nicolaus Copernicus. Kilkudziesięciu seniorów każdego roku poznaje kosmos nie tylko z podręczników, ale podnosząc głowę w górę i patrząc w niebo. Dokładnie przez nowoczesny teleskop w Obserwatorium Astronomicznym w Truszczynach.

Jednak tak skomplikowana wiedza musi być przekazana w sposób przystępny, dlatego w przybliżeniu kosmosu seniorom z Warmii i Mazur pomagają najwięksi eksperci. Tacy jak Mirosław Hermaszewski. Dla wszystkich uczestników spotkania w Truszczynach to było pierwsze spotkanie z generałem. Wielu z nich mogło z nim porozmawiać o swoich astronomicznych zainteresowaniach.